İpsilanti Yalısı, adını Rum asıllı İpsilantilerden alır. İpsilantiler, 18.yy'da bugünkü Romanya toprakları içinde yer alan Eflak-Boğdan'ın yönetiminde olmalarıyla bilinen, bir dönemin en güçlü ailelerindendi. Bahsi geçen yalıyı 1700'lerin sonunda inşa eden İpsilantilerin bilinen ilk mühim ferdi, Atanios İpsilanti İstanbul'da doğmuştur. İtalya'da aldığı tıp eğitimi sonrası İstanbul'a dönen Atanios İpsilanti, saray doktoru olarak faaliyete başlamış ve kısa sürede saraya olan sadakatiyle güçlenmiştir.

Fotoğraf: M. Serdar Kılıç / İpsilanti Yalısı, Tarabya


Atanios'un kardeşi I. Aleksandros İpsilanti ise, çok sayıda dil bilmesi sebebiyle önceleri sarayda tercüman olarak çalışmış daha sonra ise, Eflak ve Boğdan prensi olmuştur. Yönetimde bulunduğu sırada silahlı birlik kuran ve Yunanistan'ın bağımsızlığı için çalışan I. Aleksandros'un planları deşifre olarak suya düşmüştür.
Ailede bu uğurda çalışmış tek kişi I. Aleksandros değildi. Torunu II. Aleksandros da, babası Konstantinos'un Boğdan Beyi olduğu dönemde Yunanistan'ın bağımsızlığı için çalışmıştır.

Bu gönderi sadece aboneler içindir

Gönderiyi okumak ve yalnızca abonelere yönelik tüm gönderi kitaplığına erişmek için şimdi kaydolun.

Ücretsiz Abone Ol Zaten hesabınız var mı? Giriş Yap