Molla Necmeddin Kimdir?

Necmeddin Molla Kocataş; 1905 yılında Yıldız Suikasti Olayı’nın başsavcılığını, 1909 yılında ise Osmanlı Devleti’nin adliye nazırlığını yürütmüş, Türkiye Cumhuriyeti’nde ise Kastamonu mebusluğu yapmıştır. Şeyhülislam Turşucuzade Ahmet Muhtar Efendi'nin oğlu olan Necmeddin Molla, ünlü halkla ilişkiler uzmanı Betûl Mardin ve müzisyen kardeşi Arif Mardin'in de anne taraftan dedesidir.

Sadık Paşa Konağı (Cihangir)

Sadık Paşa Konağı - Fotoğraf M. Serdar Kılıç

Polonezköy'ün kurucusu Polonyalı Chaikovski isimli kişinin Osmanlı tebaasına katıldığında padişah tarafından ismi Sadık Paşa olarak değiştirilir. Sadık Paşa, 1850 yılında Cihangir'de 24 odalı bu Konağı inşa ettirir. Polonyalı Sadık Paşa, 1872 yılında ülkesine dönerken evini geçtiğimiz günlerde Kocataş Yalısı'nı anlatırken bahsettiğim silah tüccarı Huber'e satmıştır. Huber'den sonra konağı Necmettin Kocataş'ın satın aldığı söylenir ancak zannımca Konak, tıpkı Kocataş Yalısı gibi Necmettin Kocataş'a, yardımları karşılığında Huber tarafından hediye edilmiştir. Mülk, Kocataşlara ait olduğu dönemde bir yıl kadar Japonya Başkonsolosluğu binası olarak faaliyet göstermiş, 1927-1950 yılları arasında ise Kocataş Ailesi'nin kışlık konutu olmuştur.

Sadık Paşa Konağı ve daha birçok Beyoğlu evinin hikâyesi, İstanbul Apartmanları - Hikayeleri ve Anıları ile Beyoğlu kitabımızda sizleri bekliyor.

İstanbul Apartmanları / Ciltli

Genişletilmiş 3. Baskı - Hediye Paketi Seçeneği / Ücretsiz Kargo

Amazon.com.tr'den satın al!

Huber Yalısı (Tarabya)

Huber Yalısı - Fotoğraf M. Serdar Kılıç

Bu gönderi sadece aboneler içindir

Gönderiyi okumak ve yalnızca abonelere yönelik tüm gönderi kitaplığına erişmek için şimdi kaydolun.

Ücretsiz Abone Ol Zaten hesabınız var mı? Giriş Yap