İstanbul Apartmanları – Hikayeleri ve Anıları ile Beyoğlu İstanbul’un ilk apartmanlarına ev sahipliği yapan ve aynı zamanda ilk belediyenin kurulduğu yer olan Beyoğlu’nun dört ana arterinden önem taşıyan birçok sokak, cadde ve apartmanın anı ve hikayelerinin anlatıldığı bu kitap, 19. Yüzyıl sonu ve 20. Yüzyıl başında Beyoğlu’nda yaşamını sürdürmüş birçok ailenin hayatına da ışık tutuyor. Kitapta ayrıca Büyük Beyoğlu Yangını ve İstanbul’un işgali esnasında Beyoğlu’nda yaşananlar, İstanbul Levantenlerinin hikayeleri, İstanbul’a kıymetli ederler bırakmış ünlü mimarların hayatları ve apartmanlaşmanın ortaya çıkış ve gelişim süreci de ele alınmıştır. Beyoğlu’nda yerleşen 4 ana arterden (Meşrutiyet Caddesi, İstiklal Caddesi, Sıraselviler ve Cihangir Bölgesi, Gümüşsuyu – Taksim bölgesi) 80’in üzerinde binanın hikayesi ile birlikte, binalarda yaşamlarını sürdürmüş ailelerin hayatlarına da bir zaman yolculuğu yapılıyor. Kimisi acı kimisi tatlı bu anı ve hikayeler, okuyucuların Beyoğlu’na bakışını değiştirecek ve güzelleştirecek.

Yazarlar hakkında:  İstanbul Apartmanları kitabı, Turan Farajova ve M. Serdar Kılıç tarafından hazırlanarak Fabrika Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Azerbaycan, Bakü doğumlu olan Farajova, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Diplomasi ve İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi alanlarında yüksek lisans eğitimi aldı ve halen İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölümünde doktora eğitimine devam ediyor.

Kitabın fotoğraflarına imza atan isim ise video ve fotoğraf sanatçısı M. Serdar Kılıç. 2000 Yılında Radyo Tv Yayıncılığı'nı bitirdikten sonra uluslararası ve ulusal yapım şirketlerinde yönetmenlik ve aynı zamanda radyo yayıncılığı yaptı, 2013 yılından bu yana Videofabric adlı Video İçerik Ajansı'nın sahibi olarak video ve fotoğraf alanında çeşitli işlere imza atmaktadır. Kişisel olarak Tarih, Mimari ve Sosyoloji ile ilgilenmektedir.

Farajova, ilk olarak 2014 yılında başladığı kent tarihi araştırmalarını İstanbul Apartmanları isimli sosyal medya hesabı aracılığıyla Eylül 2020’den bu yana toplumla paylaşıyor.

İstanbul Apartmanları / Ciltli

Genişletilmiş 3. Baskı - Hediye Paketi Seçeneği / Ücretsiz Kargo

Amazon.com.tr'den satın al!