audio-thumbnail
Bülteni Dinle
0:00
/4:26

Yılın en renkli dönemi olan yılbaşı yaklaşırken, Türkiye için yılbaşı kutlamalarının tarihsel geçmişi ve önemini okuyalım mı?

Yılbaşı kutlamaları kimi zaman Noel kutlamalarıyla bir tutulmakta veya karıştırılmakta. Noel, Hristiyan dünyasının büyük çoğunluğu tarafından 25 Aralık'ta kutlanır ve İsa Peygamber'in doğum günü ile özdeşleştirilir. Doğu Hristiyanları arasında Noel'i 6 Ocak'ta kutlanma sebebi ise takvim farklılığıdır.

Fotoğraf M.Serdar Kılıç / Kadıköy Aralık 2022
💡
Noel'in kimilerine göre bir diğer önemi ise, Aralık ayında günlerin yeniden uzamaya başlamasından yola çıkarak ışığın karanlığı yenmesine olan inançtır. Bu inanç beraberinde, Güneş Tanrısı Mitra'nın doğum gününün kutlanmasını da getirir ve 274 yılında Roma İmparatorluğu tarafından Güneş Tanrısı, İmparatorluğun koruyucusu ilan edilir.

Neden ağaç süsleriz?

Nişantaşı Aralık 2022

Yılbaşı kutlamaları ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri de ağaç süslemenin anlamı ve amacı ile ilgili. Ağaç süslemenin kökeni ile ilgili birçok iddia bulunuyor. Kimileri bu geleneğin kökeninin Babil Kralı Nemrut'a dayandığını, kimileri adak adama amaçlı eski bir Türk geleneği olduğunu kimileri Paganlara kimileri de bütünüyle Hristiyanlara ait olduğunu söyler. Ancak her inanışta ortak olan düşünce, ağaç süslemenin kötülükleri uzak tutacağı ve iyi dilekleri çekeceğine olan inanıştır.

Bu gönderi sadece aboneler içindir

Gönderiyi okumak ve yalnızca abonelere yönelik tüm gönderi kitaplığına erişmek için şimdi kaydolun.

Ücretsiz Abone Ol Zaten hesabınız var mı? Giriş Yap